CV



Född 1980, verksam i Göteborg.



KONSTNÄRLIG UTBILDNING

Master: Konsthantverk avancerad      Högskolan för Design och Konst-             2007-2009

nivå, keramikkonst                              hantverk, Göteborgs universitet         

Kandidat: Programmet för                   Högskolan för Design och Konst-             2004-2007

keramikkonst                                       hantverk, Göteborgs universitet         

Keramik årskurs 1                               Företagarnas folkhögskola, Leksand        2002-2003

Bild och form                                       Ölands folkhögskola                                 1999-2000


SEPARATUTSTÄLLNINGAR

2014 Movements, MAXXX, Sierre, Schweiz

2014 Upp och över kanten, Kaleido konsthantverk, Uppsala

2013 Och så vidare, Kaolin, Stockholm

2013 Och så vidare, Sintra, Göteborg

2012 Exklusiv expo, Daniel Berlin Krog, Skåne Tranås

2012 Och så vidare, Konsthantverkarna i Örebro, Örebro

2010 Konstellation, Two little birds, café och konsthantverk, Göteborg

 

UTSTÄLLNINGAR

2019 Kunstmaand Ameland, Qurios, Hollum, Ameland, Nederländerna

2019 Konstrundan i Majorna, Röda Sten, Göteborg

2018 Konstrundan i Majorna, Röda Sten, Göteborg

2014 Konstrundan i Majorna, Röda Sten, Göteborg

2013 Konstrundan i Majorna, Röda Sten, Göteborg

2012 Lägenheten, en keramisk upptäcktsfärd i två rum och kök, Keramiskt Center, Höganäs

2012 Lägenheten, en keramisk upptäcktsfärd i två rum och kök, Not Quite, Fengersfors

2011 HDK - Masterstudenter från 2005-2011, Höganäs konsthall, Höganäs

2011 Konstrundan i Majorna, Röda Sten, Göteborg   

2010 Project Network 09+10, Grimmerhus Danmarks keramikmuseum, Middelfart, Danmark

2010 Avgång, Lokstallet konsthall, Strömstad

2009 Projekt Network 09, Galleri Æblehuset, Guldagergaard, Skælskør, Danmark

2009 Silica Cirkus, Ölands skördefest, Triberga

2009 Exam 4, Form/Design Center, Malmö

2009 East coast meets west coast, Röhsska sattelit, Lidköping

2009 Examensutställning, Röhsska museet, Göteborg

2007 International ceramic exchange exhibition, Sangmyung University, Seoul, Korea

2007 Examensutställning konsthantverk kandidat, Galleri Konstepidemin Göteborg

2007 Konstpark, Ölands skördefest

2006 Fönsterutställning, Sintra, Göteborg 


STIPENDIER

2020 Theodor och Hanne Mannheimers Stiftelse

2019 Otto och Charlotte Mannheimers Fond

2016 Helge Ax:son Johnsons Stiftelse

2015 Föreningen Företagarna Göteborg Understödsstiftelsen

2014 Helge Ax:son Johnsons Stiftelse

2014 Estrid Ericsons Stiftelse 

2012 Estrid Ericsons Stiftelse

2012 Wilhelm och Martina Lundgrens Understödsfond

2012 Göteborg Stads Kulturstipendium

2010 Föreningen Företagarna Göteborg Understödsstiftelsen   

2010 Wilhelm och Martina Lundgrens Understödsfond 

2009 Estrid Ericsons Stiftelse 

2008 Sällskapet till Arbetsflitens befrämjande

2008 Gustaf & Torild Hammars Stiftelse

2008 Fabrikör J.L. Eklunds Hantverksstiftelse

2008 Otto och Charlotte Mannheimers Fond

2008 Estrid Ericsons Stiftelse

2008 Stiftelsen Petersenska hemmet

2007 Fabrikör J.L. Eklunds Hantverksstiftelse

2007 Kerstin Wijk Broströms Stiftelse

2006 Adolf Lindgrens Stiftelse


REPRESENTERAD

2014 Ecole Cantonal d’Art Du Valais (ECAV), Sierre, Schweiz

2014 Foundation Chateaux Mercier, Sierre, Schweiz

2012 Celtnieku iela, Roja, Lettland

2011 Höganäs museum


ARBETSVISTELSER

2014 Villa Ruffieux, Sierre, Schweiz   

2014 Nordiska Akvarellmuseet, Skärhamn. 7 dagar, Stipendievistelse i en av museets gästateljéer.

2012 Roja, Lettland. Medverkade i konst- och filmfestivalen Rojal.

2009 Guldagergaard-International Ceramic Research Center, Danmark. Deltog i Project Network, ett internationellt nätverksprojekt för keramiker.

 

ÖVRIGT

Föreläsningar/studiebesök för Högskolan för Design och Konsthantverk 2010, 2011, 2013   

Satt i styrelsen för Konsthantverkets vänner Göteborg, 2013-2014

Undervisar i keramik på ABF sedan 2010

En av två curatorer för utställningen East coast meets west coast, Lidköping, 2009